На 14 март 2013 г. възникна силна ветрова буря, като скоростта на вятъра надмина 120 км./ч , вследствие на което на територията на общината се създаде тежка до кризисна обстановка.

Кметът на община Габрово незабавно свика Общинския Съвет по сигурност и Щаба за координация, които предприеха действия за извозване и отвеждане по домовете всички хора, намиращи се по улиците на града и на публични места. Поради създадената тежка обстановка, със заповед на кмета беше въведено бедствено положение. Дните 15 и 18 март бяха определени за неучебни.

Своевременно на 15 март беше открита Приемна на граждани в сградата но общинската администрация и обявени два горещи телефона, и електронен адрес за сигнали. От следващия ден Приемната започна да приема Искания за възстановителна помощ по линия на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане /МКВП/ към МС, както и за еднократни помощи в размер до 325 лв. от Дирекция „Социално подпомагане”.

Общият брой на сигналите, свързани с бедствието, получени в Община Габрово са 773.

Всички постъпили сигнали се отразяват в специално създадена Информационна система за регистрация на критични ситуации, където на интерактивна карта с различни цветове се нанасят етапите на работа по отделните сигнали.

Бурята нанесе поражения върху подстанции и остави почти целия град без електричество, причини повреди по контактната мрежа на тролейбусния транспорт; разруши покривни конструкции – до ниво етаж на къща.

Броят на общинските сгради, пострадали от бедствието е повече от 70. Изпочупени бяха прозорци и витрини, пострадаха множество частни домове.

Броят на пострадалите в различна степен частни сгради е 420.

В цялата община имаше блокирани пътни участъци и населени места, като в най-тежко положение бяха селата Борики, Балани, Фърговци, Генчевци, Костадини, Гиргини, Ветрово. Пострадаха стълбове за улично осветление, светофари, автоспирки и др. Хиляди бяха падналите дървета, градът беше осеян с множество клони и отломки от сгради. Всички пътни участъци в общината бяха разчистени след като градът беше разделен на осем зони за преодоляване на последиците от бедствието.

Със заповед на Кмета на Община Габрово беше възложено на 29 външни фирми да се включат в провеждането на неотложните аварийни дейности по предварително изготвен план от Община Габрово.

Беше осъществено отлично взаимодействие с Пожарна безопасност и защита на населението, Спешна помощ , РУ "Полиция", Горско стопанство - Габрово, Областно пътно управление, Енерго-про, ВиК, Застрахователните дружества и Бюро по труда – Габрово, с чието съдействие бяха отпуснати 30 души - трайно безработни лица, който ще бъдат ангажирани с преодоляване на последствие от бедствието до края на месец април.

Сумата на щетите от пораженията по предварителни изчисления е над 3 млн. и 200 хил. лева за общинските обекти, а общата сума на щетите за територията на цялата община ще надвишава многократно това число.

Община Габрово изразява своята благодарност към всички граждани, фирми и институции, които се включиха в овладяване и отстраняване на щетите от бедствието.

Според архивните данни, от края на 19 век е видно, че подобно изпитание и среща с разгневената природа габровци са преживяли на 30.11.1846 г., когато бурята е свалила всички комини и каменния покрив на къщите. Следващата дата, запечатана в архива е 08.05.1928 г., когато бурята е бушувала цялата нощ, вдигала е и е разпокривала покриви, изкоренявала е вековни дървета и разпилявала всичко, което е на открито. Тогава не са дадени жертви. Датата 14.03.2013 г. габровци ще запомнят, със смъртта на една прекрасна млада жена, с 19 пострадали, заради буря със скорост на вятъра над 120 км. час, чиито пориви във високата южна част на общината са били и значително по-високи.

     

Кметът на Габрово поиска от държавата ангажираност и подкрепа за по-бързото възстановяване на града
22 март 2013
Габрово се включва в Часът на Земята
23 март 2013