Приключи третото издание на състезанието Gabrovo Challenge City Downhill като част от събитийната програма на Карнавалната седмица, организирано с подкрепата на Община Габрово и под патронажа на кмета Таня Христова. Състезанието по екстремно спускане с планински велосипеди до центъра на града е единствено по рода си.

Тази година в предварителните квалификации се включиха общо 128 състезатели, което е рекорден брой участници в сравнение с предишните две издания. До финала бяха допуснати общо 108 екстремни велосипедисти, от които 33 независими състезатели, а останалите представиха 22 клуба от цялата страна. Участниците в зрелищната надпревара бяха разделени в 6 категории: за деца, жени 15+, хардтейл 15+ (твърда рамка), юноши 15-16 и мъже 17+.

Трасето на екстремното спускане с велосипеди в градски условия започна от Технически университет - Габрово, а крайната му точка бе на пл. „Чардафон“.

Габровският клуб „Underground Riders“ се отличи с най-много победители в крайното класиране при деца, жени, хардтейл и юноши. В категорията деца, на първо място се класира Самуил Георгиев от „Шампион рейсинг“ с време 1 минута 52 секунди и 36 стотни. Второ и трето място спечелиха състезателите на „Underground Riders“ – Калоян Кисьов с резултат 1 мин. 54 сек. 11 стотни и Мартин Петков – 2 мин. 1 сек. 95 стотни.

При жените, състезателката на „Свободно измерение“ Ани Томева зае първо място с постижение от 2 мин. 3 сек. 90 стотни. Представителката на габровския клуб Йоана Великова спечели второ място с резултат от 2 мин. 12 сек. 22 стотни, а третото място отиде при Полина Петрова от „Gravity“ – 2 мин. 30 сек. 8 стотни.

В категорията хардтейл 15+ първо и трето място бе спечелено от „Underground Riders“. Георги Ралевски бе най-бърз с време от 1 мин. 48 сек. 64 стотни. На второ място се класира Николай Мирчев от Велоклуб „Илчов баир“ – 1 мин. 51 сек. 47 стотни. След него е Павел Георгиев с резултат от 1 мин. 52 сек. 66 стотни, което е с 4 сек. 2 стотни разлика от постижението на съотборника му Георги Ралевски.

При юношите, представителят на габровския клуб  Микаел Памукчиев се класира първи с време от 1 мин. 41 сек. 79 стотни, втори бе независимият състезател Мартин Ненчев – 1 мин. 46 сек. 96 стотни, а трети стана Денислав Ангелов от „Extreme Motion“ – 1 мин. 49 сек. 4 стотни.

При мъжете 17+, първо място спечели Росен Ковачев от „Gravity“ с изключителното постижение от 1 мин. 36 сек. 72 стотни, който се оказа най-бързият от всички състезатели в шесте категории. Представителят на „Go Ride Kona“ Стивиан Гатев зае второ място с резултат 1 мин. 36 сек. 85 стотни, който е с разлика само от 13 стотни от постижението на Росен Ковачев. На трето място се класира Мартин Бочуков от „Ram Bikes“ с време 1 мин. 37 сек. 94 стотни, което е с разлика от 1 сек. 22 стотни спрямо времето на победителя при мъжете.

В категорията на ветераните независимият състезател Виктор Тодоров стана първи с резултат от 1 мин. 48 сек. 44 стотни, втори бе Любомир Тодоров от „Drag Zone“ – 1 мин. 52 сек. 66 стотни, а трети се класира представителят на „Shore Invaders“ Николай Желев с постижение от 1 мин. 53 сек. 86 стотни.

Някои участници не успяха да достигнат финалната точка от трасето, поради спукана гума, но като истински спортисти не се отказаха да завършат състезанието.