Битката в мъжкото хандбално първенство започна този уикенд, когато е  насрочен десетият кръг от първенството в „А“ Републиканска хандбална група. Само три мача от него се изиграха в събота и неделя. Двубоите „Левски“ (Левски) – „Спартак“ (Варна) и НСА (София) – „Добруджа“ (Добрич) са отложени за други дати.

Трудна победа с 25:23 измъкна мъжкият отбор на „Чардафон“ (Габрово) в първия си мач от втория полусезон в „А“ републиканска хандбална група. В зала „Орловец“ Христо Йорданов и съотборниците му успяха да пречупят тима на „Осъм“ (Ловеч), въпреки че през половината от игровото време бяха в ролята на догонващи в резултата.

Срещата започна с попадения на Димитър Петков и Павел Симеонов, но „Осъм“ изравни и на свой ред поведе с два гола – 2:4. На сцената излезе опитният вратар на тима от Ловеч – Юлиян Симеонов, който се намеси при няколко контраатаки на домакините, спаси удари от шестия метър и три последователни 7-метрови наказателни удара.

Разликата в полза на гостите се увеличи до четири гола и едва в последните пет минути хандбалистите на „Чардафон“ „живнаха“ и успяха да намалят изоставането си до 10:11 преди почивката. Сериозен принос имаше Евлоги Вълчанов, който реализира три от последните пет гола на отбора в края на полувремето. Добре се отрази влизането в игра и на Георги Николов.

Втората част започна с попадение от крилото на Стефан Кирилов за 12:12 и гол на гарда Димитър Петков за 13:12. Гостите обаче отново излязоха напред с точни удари на Янис Кузе и Александър Бояджиев – 13:14. Вратарят на „Осъм“ успя да спаси още два 7-метрови наказателни удара.

С две последователни попадения на Димитър Петков, в 49-та минута „Чардафон“ си върна лидерството при 18:17 и от този момент до края не го изпусна. Със серия от 5:1 домакините дръпнаха напред с 4 гола (23:19). Гостите запазиха интригата до последните секунди, като намалиха на 23:22, с три последователни попадения на Александър Бояджиев. При последната си атака „Чардафон“ получи правото да изпълни 7-метров наказателен удар и Йордан Ганчев фиксира крайното 25:23.

Евлоги Вълчанов завърши с 6 гола в срещата, по 5 добавиха Георги Николов и Димитър Петков, а Христо Йорданов се отчете с 4. За „Осъм“ 8 гола отбеляза Александър Бояджиев, 7 реализира Виктор Симеонов. Това е осма победа за отбора от началото на сезона. „Чардафон“ остава на второто място в класирането, след лидера „Локомотив“ (Варна), но вече е с актив от 16 точки.

„Чардафон“: Слав Колев, Георги Николов, Стефан Кирилов, Мирослав Денчев, Марин Арабаджиев, Христо Йорданов, Пламен Дедев, Димитър Петков, Евлоги Вълчанов, Радослав Иванов, Павел Симеонов, Пенчо Пенчев, Йордан Ганчев, Николай Цветков. Водач: Милена Иванова

През втория полусезон от първенството „Чардафон“ ще бъде воден от национален треньор.  На последното си заседание за 2016г. Управителният съвет на БФ Хандбал утвърди Христо Йорданов на поста старши треньор на националния отбор за юноши родени след 2000 година.

Останалите два мача от кръга, се изиграха през уикенда: „Локомотив“ (Горна Оряховица) – „Локомотив“ (Варна) в събота и „Пирин“ (Гоце Делчев) – „Фрегата“ (Бургас) в неделя.

Двубоят на мача беше предаван на живо в Youtube канала на Спортна зала „Орловец“, може да го видите тук.

Как коментират срещата Евлоги Вълчанов и играещият треньор Христо Йорданов от габровския мъжки хандбален отбор може да видите на сайта на Общински спортни имоти

Предложения за занимания в Библиотеката през ваканцията 4 – 8 февруари