Ако е вярно, че всяко ново начало е всъщност едно продължение, то и срещата с писателя-хуморист Йордан Хаджиев ще бъде продължение. Под покрива на Веселата къща никога не са преставали срещите с хумористи – творци, създатели, познавачи, ценители на комичното. Нито пък ние сме преставали да следим и четем създаденото от Йордан Хаджиев. Продължение е и защото вече го видяхме представен в документалната изложба „Личности и събития от историята на габровския хумор” в зала 7 на Дома на хумора.

Творческата вечер е посветена на най-новия роман на писателя „По следите на думите”. Почетният гражданин на Габрово, носителят на Априловската награда за цялостно литературно творчество ни повежда из литературия Олимп на Габрово, а и София, оставя ни да се окажем участници в неговите трудови делници. А те са преминали през определен период от време в къщата на Еким Цанков, която габровци наричаха „Писателската къща”. „Тръгнех ли сутрин към нея, вървеше ми се, стъпвах леко” – пише умилително за своето работно място. А сетне ни показва и разни тъмни ъгълчета там, за които нито сме се досещали, нито ни се иска да ги е имало... Но на секретаря на габровското писателско дружество, какъвто дълги години е Хаджиев, няма как да не му вярваме.

Може би всеки писател, кога по-рано, кога по-късно, прави достояние на читателите своите спомени. Наскоро в културните среди доста се коментираше споменната книга на Георги Мишев „Мир на страха ни”. В мемоаристиката има хиляди страници, но Йордан-Хаджиевите са част от нашия – габровски – културен хоризонт, затова сме и по-чувствителни към всеки ред (роденият в Бяла черква писател завършва Априловската гимназия и трудовият и творческият му път са свързани все с Габрово, той си е „габровски” писател!).

Пред читателя се завъртат като на филмова лента срещите и разговорите на автора с Орлин Василев, Станислав Сивриев, Андрей Германов, Ивайло Петров, Павел Вежинов, Симеон Султанов, Мирон Иванов, Любомир Левчев, Добри Жотев, Радой Ралин, Слав Хр. Караславов, Рангел Игнатов. Секретарят на писателското дружество в Габрово разказва и за габровските поети, писатели и журналисти Янислав Янков, Велизар Велчев, Димитър Горсов, Емил Розин, Кольо Атанасов, Иван Венков, творили няколко десетилетия в Габрово. И всичко това е поднесено по забавен и увлекателен начин, сладкодумно, иронично. Може би и за този роман важи авторовото признание: „Целта на нашето повествование не е да славословим, а да одумваме и се заяждаме!” Да, това е типично за перото на хуморист, обичащ своите персонажи.

Да не помисли читателят, че романът е изтъкан от писателски клюки, нищо подобно! От него научаваме и много срещи, станали зад стените на Белия дом – Партийния дом, и действащите персони са на високи партийни постове. Така повествованието се доближава до истории от социалистическо Габрово, и дори да не ни заставя да вземаме страна, неуловимо заставаме на единствено приемливата.

Но да оставим откривателствата за вечерта в първия „Весел четвъртък” от тази година. Гостите ще имат възможност и да си тръгнат с автограф от автора, и да се насладят на сладкодумните му откровения. Романът на Йордан Хаджиев „По следите на думите” е в състояние да удовлетвори всичките ни очаквания.

Зимна обстановка – община Габрово към 7:30 часа на 7.1.2017 г.
7 януари 2017
Изложба на библиотечни плакати в РБ „Априлов – Палаузов“
9 януари 2017