„Днешният ни ден е свободен, а пътят ни – открит към единение, съгласие и съграждане. В наши ръце е продължението на делото на опълченците. Нека работим достойно, нека действаме мъдро, нека надграждаме по пътя на националния идеал на българите за европейско развитие и просперитет”. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в словото си по повод 136-годишнината от Шипченската епопея и националните чествания, под негов патронаж.

На тържествената церемония пред Паметника на свободата държавният глава прие почетния строй на Националната гвардейска част. За да изразят своята признателност, на историческия връх се качиха представители на изпълнителната и местните власти, чуждестранни представители, военни ръководители, хиляди граждани.

В изказването си президентът подчерта необходимостта сегашното и бъдещите поколения да знаят с какви идеали са се въодушевявали техните предци в мрачните за народа ни времена. Да помнят саможертвата, с която българските герои са се борили за националния си идеал. Росен Плевнелиев благодари на всички институции, организации и лица, взели участие в подготовката и провеждането на шипченските празненства като общонационални. Той поздрави и всички ученици от Габрово, Казанлък и Стара Загора, включили се в инициативата „Осинови паметник”, и пожела тя да има още много последователи. За пореден път Плевнелиев даде дума, че докато е президент, всяка година по това време, ще бъде на Шипка като патрон на честванията.

Заедно с кмета на Габрово Таня Христова и с областния управител Николай Григоров, държавният глава се включи в един от лъчовете на туристическия поход до Шипка, който тръгна от Соколския манастир. В прехода, с дължина около 13 километра, участваха над 200 души от всякакви възрасти. Ентусиастите преодоляха средно трудното трасе за два часа и половина. Начинанието бе благословено от габровския архиерейски наместник отец Руслан, който преди това отслужи панихида в памет на загиналите в шипченските боеве. При пристигането си в подножието на Върха, групата походници наблюдава ритуал по издигане на знамената на деветте държави, сражавали се за българското освобождение в Руско-турската война. Участниците в похода, начело с българския президент, изкачиха 890-те стъпала до заветния връх, където се присъединиха към тържествената част и наблюдаваха възстановка на боевете.

Сред официалните гости на тазгодишните тържества бяха посланикът на Беларус в България Владимир Воронкович, генералният консул на Русия в Русе Владимир Климанов, народните представители Томислав Дончев и Йордан Стойков, областни управители и депутати от страната, председателят на държавна агенция „Архиви” Мартин Иванов, командирът на Националната гвардейска част полк. Боян Ставрев, зам.-началникът на отбраната контраадмирал Георги Георгиев, командирът на 61-а Стрямска механизирана бригада, членове и началници на политически кабинети.

В националните чествания на 136-годишнината от Шипченската епопея се включиха председателят на Народното събрание Михаил Миков и вицепремиерът по икономическото развитие доц. Даниела Бобева. В Габрово те проведоха среща с кмета Таня Христова и участваха в тържествената заря-проверка на площад „Възраждане”.

Стартира проектът „Приеми ме на село“
24 август 2013
Справка за строителните дейности по Водния цикъл през седмицата 26 август – 1 септември
26 август 2013