Община Габрово стартира кампания по събиране на данни по повод новия модел на такса битови отпадъци. За повече информация: тук

По повод празничното отбелязване на 165 години от обявяването на Габрово за град, жителите и гостите на града ще станат свидетели на уникално събитие – градската игра „Хрониките на Габрово“, която ще се проведе на 21. май 2025 г. от 10:00 часа. Инициативата е създадена по инициатива на Община Габрово и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в партньорство с Вътрешен глас – платформа за създаване на интерактивни градски преживявания от Пловдив.

Какво представлява „Хрониките на Габрово“?

Градската игра е интерактивно приключение в реална градска среда. Тя комбинира разгадаване на загадки, изпълнение на мисии, преодоляване на предизвикателства и работа в екип, превръщайки града в сцена на вълнуващо и образователно преживяване. В рамките на около 2 часа, участниците ще преминат кръгов маршрут от 2.5 км, включващ 13 културни и исторически локации с тематични загадки.

В играта ще се включат ученици от 6. и 7. клас от осем габровски училища, разпределени в отбори по петима участници. Представители ще имат: ОУ „Ран Босилек“, ОУ „Неофит Рилски“, VI ОУ „Иван Вазов“, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, СУ „Райчо Каролев“, СУ „Отец Паисий“, ОУ „Христо Ботев“, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.

По пътя на историята и легендите

Играта ще отведе участниците през някои от най-знаковите локации на Габрово, сред които са: Регионален исторически музей, Национален музей на образованието, Интерактивен музей на индустрията, Музей на хумора и сатирата, Дом на културата „Емануил Манолов“ и други.

Загадките ще бъдат разнообразни по трудност, стимулиращи наблюдателността, логическото мислене и любопитството на учениците. Всяка спирка ще разкрива частица от богатото културно и историческо наследство на града – чрез легенди, факти и игрални елементи, подготвени от екипа на Вътрешен глас, който лично ще инструктира и подготви отборите за приключението.

Началото: 21. май – пред Общината

Събитието ще бъде открито официално на 21. май в 10:00 часа пред Община Габрово. Там ще се състои инструктажът на отборите, след което състезанието ще започне. Всички жители и гости на града са поканени да споделят празничната атмосфера и да подкрепят младите изследователи в тяхното пътуване из габровската история.

Започва изграждането на ново кръгово кръстовище в Габрово, въвежда се поетапно ограничение на движението от днес – 20 май 2025 г.
20 май 2025
Обявиха конкурс за ученически и студентски дизайн на билборд
21 май 2025