Националният исторически сайт “Сторник” Stornik.org кани музеи, галерии, библиотеки и научни архиви в цялата страна да популяризират безвъзмездно любопитни истории и артефакти от своите колекции в дните на извънредното положение у нас, за да не губят връзката с посетителите си. Заради мерките във връзка с борбата срещу COVID-19 музеите, галериите, архивите и библиотеките са принудени да затворят за посетители, отменят се и събитията като екскурзоводски беседи, изложби, конференции и др.

Stornik.org е сайт за поселищна история, генеалогия, езикознание и етнография. Сайтът публикува авторски материали в следните раздели: "Истории" - лични, семейни, селищни истории; "Староверци" - народни обичаи, празници и поверия; "Стародумци" - история на българския език и диалекти, етимология на архаични и диалектни думи; “Старобит” - поминък, бит, занаяти; "Родослов" - родови истории; "Гостилник" - традиционни готварски рецепти; "Музейник" - актуални новини за музеи, галерии, архиви и други научни институции.

Музеи, научни архиви, галерии, библиотеки, училища и университети могат да заявят участие в инициативата на “Сторник”, като пишат до редакцията на електронната им поща info@stornik.org. Тематиката на материалите, които изпращат до "Сторник", могат да са свързани с тяхната изследователска работа и направление. Stornik.org търси лични и родови спомени, малко известни факти, личности и места, истории за улици, квартали, села и градове, местни обичаи, занаяти, поминък и др. Историческият сайт публикува спомените и на читатели, които също могат да пишат както на електронната поща, така и във Фейсбук групата “Имало едно време в България”.

“В тези дни на извънредно положение за музеите и другите научни институции е прекъсната естествената им връзка с публиката, те нямат на кого да разказват своите истории. Може би рядко осъзнаваме, че именно музеите, архивите и библиотеките са пазителите на нашата общностна памет - паметта за миналото на нашето селище, регион, държава. Ако помним уроците на миналото или знаем защо да се гордеем с историческа личност или събитие от нашето селище, това е, защото някой музей, архив, библиотека са съхранили спомена за тях. Затова е важно да не се прекъсва връзката им с хората и “Сторник” ще помогне за това” - споделя габровецът Момчил Цонев, създател на сайта “Сторник” stornik.org. “Решил съм да подам ръка именно на музеите, защото ежедневието на музейните работници е трудно, но няма да ги видите да протестират - защото те не са толкова много и толкова социално важни като работещите в образованието или здравеопазването. Често по-малките музеи само с 2-3 души музейни работници трябва да правят изложби, да популяризират миналото сред публиката, да посрещат посетители. И все пак се справят. Откъде знам ли? Защото съм дете на музеен работник, майка ми работи над 30 години в Историческия музей на Габрово. Познавам работата на музеите отвътре и мога да оценя тяхната важност за съхранението на паметта ни като общество”, допълва още Цонев.

Заедно с майка си - габровския историк Даниела Цонева - Момчил Цонев е автор на историческата поредица книги “Габрово - живият град”, в която досега са публикувани общо 4 книги – „Имало едно време в Габрово” (2008), „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” (2010), „Снежно Габрово за деца” (2011), „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов” (2012). На духовния празник на Габрово 14 октомври 2019 г., деня на св. Петка Българска, Момчил Цонев стартира “Онлайн музей на Габрово”, обявен като идея още през 2014 г. Виртуалният музей на адрес gabrovomuseum.bg  разказва за личностите, събитията и местата на Габрово от миналото. През 2019 г. Момчил Цонев беше избран за една от 10-те най-изявени млади личности на България в класацията на Международната младежка камара. Той е създател и на общностната медия за доброто “Добрите българи” dobrite.bg, появила се през 2013 г.

Таня Христова: С радост, надежда и вяра, честито Благовещение!
25 март 2020
Д-р Минко Михов, директор на областната болница: Приносът на всички дарители е значим за нас
25 март 2020