В края на септември Музеят на хумора и сатирата ще зарадва своите почитатели с филмова прожекция и ателие за големите ученици.

В петък, 27 септември, от 18:00 часа предстои прожекцията на холандския документален филм „Етгар Керет: По действителен случай“, като част от съпътстваща програма на 24. Габровско биенале в партньорство с Master of Art Film Festival – документални филми за изкуство,

Филмът е за един от най-известните израелски писатели. В своите разкази Етгар Керет смесва измислица и реалност. Историята на собствения му живот също прилича на съвременна приказка. В този хибриден документален филм режисьорите разследват защо разказването на истории е съществено за живота на Керет.

Хора от цял свят обичат израелския писател Етгар Керет заради сюрреалистичните му разкази и веселите му изпълнения на живо. Вестник „Гардиън“ пише: „Да прекараш известно време с него е като да влезеш в света на неговите истории: изведнъж всичко ти се струва леко хаотично, пълно с комичен потенциал.

И разказите, и анекдотите на Керет от собствения му живот звучат много естествено въпреки невероятната си абсурдност. Как Керет е станал такъв удивителен разказвач?

Когато двама холандски режисьори решават да направят филм за историите на Етгар Керет, те знаят, че ще трябва да използват множество различни техники, за да покажат достоверно как работи неговият ум. Чрез анимации по разказите му, разиграване на анекдотите му, надникване зад кулисите и интервюта с близки и приятели (сред които Джонатан Сафран Фоер и Айра Глас) в Тел Авив и Ню Йорк те се опитват да разберат защо постоянното разказване поддържа живота на Керет.

Вход: 4 лева за възрастни, 2 лева за ученици и пенсионери; вход свободен за притежатели на карта „Приятели на Хумора“.

В събота, 28 септември, от 11:00 часа ще се проведе първото творческо и образователно ателие в най-новата изложба в Музея – „Нонумент“.  Програмата е подходяща за ученици от 7-и до 12-и клас. На участниците предстои една различна обиколка - разказ за отминали идеологии, от които човечеството е наследило монументи, останали днес в забвение и само напомнящи за блясъка на непостигнати утопии.

Кои паметници от шест държави – Австрия, Кипър, Сърбия, Чехия, Словения и България, са представени в изложбата?

Кой е най-колосалният нонумент в България? Колко е струвало на народа и държавата неговото построяване? Защо паметникът на Бузлуджа днес тъне в разруха и какво може да се случи с него в бъдеще?

С творческа задача за създаване на колаж участниците в ателието ще представят вижданията си за тази история, която може да бъде приказка за изграждане, а не за разруха.

Таксата за участие е 5 лева;  за притежатели на карта „Приятели на Хумора“ -  20% отстъпка.

Записване на телефон 0878458430 или по имейл  priateli@humorhouse.bg.

Ателието ще се проведе при минимум четирима участника.

Съвместно обучение на младежи от Габрово и Митищи
25 Септември 2019
Обновено осветление в Художествена галерия "Христо Цокев"
25 Септември 2019