Петък, събота и неделя - чудесно време за кино вечери, особено с програмата, която кино-литературният фестивал Cinelibri  предлага в Габрово.

Тази вечер можете да избирате между два филма – българският „Безкрайната градина“ и аржентинският „Има ли любов има и омраза“. Началният им час е съответно 18.00 и 20.00, а цената на билета е 6 лв. Мястото – зала „Възраждане“.

„Безкрайната градина“ спечели  Наградата на Съюза на българските филмови дейци от фестивала „Любовта е лудост“  2018. Разказва за двама братя - Филип и Виктор. На пръв поглед Филип има всичко: успешна кариера, луксозен дом и красива приятелка. Той продължава да се грижи за брат си Виктор години след смъртта на родителите им. Виктор е чувствителен и уязвим и прекарва времето си, помагайки на Ема в нейния цветарски магазин. След срещата си с нея Филип внезапно осъзнава, че за пръв път се чувства истински жив и озарен от непонятно чувство. Той интуитивно усеща, че Ема обитава духовни пространства, до които не е имал достъп. Животът на Филип започва да се променя, докато Виктор не му признава, че е лудо влюбен в същото момиче.

„Има ли любов има и омраза“  е причудлива новела, публикувана за пръв път през 1946 г. -  единственото произведение, което Адолфо Биой Касарес създава заедно със съпругата си Силвина Окампо. Жанрът е смесен – ироничен трилър, който се колебае на границата между детективската пародия и романтичната сатира. Филмът има седем номинации от Академията за филмови изкуства и науки в Аржентина: за най-добра поддържаща роля (Юстина Бустос и Марилу Марини), най-добър адаптиран сценарий, дизайн, костюми, грим, музика:

В морския курорт Боске дел Мар, Аржентина, двойно нещастие връхлита гостите на хотел „Централ” – мистериозната смърт на преводачката Мери и разследването, оглавено от педантичния лекар и писател, вечно забързания д-р Хуберман. Той ще разпредели вината за случилото се между всички гости, а кулминацията на разузнавателната мисия ще се окаже свързана с едно корабокрушение…

Съботата е поверена на две заглавия – "Мъжът и бебето" от 18.00 часа и  "На плажа Чезъл" от 20.00.

Финландската комедия Мъжът и бебето разказва историята на един баща, който остава сам с новородено бебе, след като майката решава, че майчинството не е за нея. Таткото ще се опита да оцелее сам в „женския свят“, за да спаси живота на детето, пък и своя.

Базиран на най-продавания роман на големия британски писател Иън Макюън, филмът „На плажа Чезъл“ ни връща в Англия през 1962 година. Романтичната идилия на млада двойка се сблъсква с представите за сексуална свобода и натиска на обществените порядки, а това превръща първата им брачна нощ в дискомфортно и почти съдбовно преживяване. Възможно ли е причината да е някакъв травматичен опит? А може би различията в произхода на Флорънс и Едуард и вменените им социални предразсъдъци рефлектират върху физическата интимност? Нищо в началото на тази история не подсказва как ще завърши необикновената брачна нощ.

Неделната филмова вечер започва отново със страхотно българско предложение – късометражни новели по разкази на Георги Господинов. В „Обащиняване“ Петър Вълчанов разказва за сирак, който е припознал баща си в едно дърво, докато в „Дъщеря на Кристина Грозева“ героят пътува във влака с парцалена кукла, която представя за свое дете. „Старецът и морето“ на Надежда Косева наблюдава възрастен човек, който се разделя с живота, за да запази дома си, а „Закъснелият дар“ на Владимир Люцканов показва как един Дядо Коледа, пристигнал твърде късно, може да те отдалечи от теб самия. В „Лицата от последните дни“ на Любомир Младенов пред камера за пръв път застава фотографът Симон Варсано, който обикаля улиците с обектив в минутите преди нощта да настъпи завинаги. И Теодор Ушев е тук с Кристин, която маха от влака – филм, който пита имаме ли право да се месим в нечийживот, макар и само с едно помахване…

Филмът от 20.00 часа е по романа на Пиер Льометр „Ще се видим там горе”, който през 2013 г. получава наградата „Гонкур”, както и Наградата за предпочитания от книжарите роман, Наградата за най-добрия френски роман за годината от сп. „Лир”, Наградата на „Франс Телевизион”, италианската литературна награда „Рафаело Бриньети”, плюс още няколко награди, общо девет.

Филмът „Ще се видим там горе” има Пет награди „Сезар” за: най-добър адаптиран сценарий (Албер Дюпонтел), кинематография (Венсан Матиас), костюми (Мими Лемпицка), дизайн на продукцията (Пиер Кефелеан) и режисура (Албер Дюпонтел).

Прожекция, която не бива да се пропуска!

Зала "Възраждане" има какво да предложи през следващите дни.

Билети могат да бъдат закупени през системата на epay и от касата на зала „Възраждане“ с работно време:

19 октомври ( петък ) от 16.00 ч. до 20.00 ч.

20 и 21 октомври (събота, неделя) от 17.00 ч. до 20.00 ч.

Почитаме Св. Йоан Рилски Чудотворец и отбелязваме Деня на българския лекар - 19 октомври
19 октомври 2018
Командоси почетоха паметта на загиналите в Ирак български военнослужещи с бойни игри
19 октомври 2018