Габровската звезда в ендурото Теодор Кабакчиев оглави генералното класиране в BG-X Ендуро шампионата, след като спечели четвъртия кръг – „Forest of fear“. Състезанието се проведе на 3 и 4 юни, на мотополигона в село Донино, с участието на близо 80 пилоти, които демонстрираха уменията си в дисциплините Х-крос и навигация. Четвъртият кръг беше за всички класове при моторите – „Профи“, „Експерт“, „Стандарт“, „Сеньори“ и „Жени“, както и за ATV-та.

Наградите на призьорите от „Гората на страха” връчи кметът на община Габрово Таня Христова.

Организаторите наредиха изцяло видимо за публиката трасе с препятствия от стари автомобили, дървени трупи, големи камъни, ровове и няколко атрактивни скока, по което участниците правиха различен брой обиколки, в зависимост от класа си. Навигацията беше в събота и неделя в горите около Узана. В първия ден пилотите трябваше да се справят с трасе, което за класовете „Профи“ и „Експерт“ беше с дължина от около 80 километра. Заради излелия се обилен дъжд, много от участниците не успяха да стигнат до финала. Във втория ден състезателите направиха две обоколки с начална и финална точка хотел „Импулс“.

Трикратният шампион на България Теодор Кабакчиев не срещна затруднения на своя територия. Габровецът, който се състезава с КТМ за „Екстрийм Тойота Венци“, спечели двата манша от Х-кроса в най-високия клас „Профи“, при това с аванс. В първия Теодор си позволи да изостане на старта, но още в края на първата от шестте обиколки беше начело и финишира с аванс от минута и 2 секунди пред Илиян Кузманов (Honda 250 CRF, AFG Racing). Във втория манш Кузманов изостана с 52 секунди. Трети и в двата старта се нареди лидерът в генералното класиране преди този кръг Станислав Кирилов (Husqvarna, WINBET Hard Riders). Така Теодор си осигури актив от 15 точки от Х-кроса, Кузманов взе 12, а Кирилов – 10.

Сериозен тест за пилотите се оказа тежкият първи навигационен ден. „Гората на страха“ измъчи участниците и само четирима от „Профи“-тата успяха да преминат цялото трасе. Теодор завърши първи с време 3 часа и 13 минути. Искрен Генов (GAS GAS EC 250, WINBET Hard Riders) стигна до финала 37 минути след победителя, а Станислав Кирилов (Husqvarna, WINBET Hard Riders) зае третото място с близо час изоставане от Кабакчиев (54.54 мин). Четвъртият, който успя да стигне до финала, бе Димитър Митов (KTM 450 SXF, МРК Боляри). Останалите шестима „Профи“-та приключиха надпреварата по различни точки от трасето.

Кабакчиев беше най-бърз и във втория навигационен ден, като изпревари с 15 минути Михаил Михайлов (КТМ 300 ЕХС, МРК Боляри) и с 16 минути Станислав Кирилов (Husqvarna, WINBET Hard Riders). Победата в навигацията донесе още 25 точки в актива на Теодор, втори стана Искрен Генов (GAS GAS EC 250, WINBET Hard Riders), който взе 22, а трети с 20 точки се нареди Станислав Кирилов (Husqvarna, WINBET Hard Riders).

Общият сбор от 40 точки от IV-я кръг на BG-X Ендуро шампионата - „Forest of fear Gabrovo 2017“ изведе габровецът начело в генералното класиране. Той вече е с актив от 120 точки, след три последователни победи, и има две повече от досегашния лидер Станислав Кирилов. Трети във временното подреждане е Илиян Кузманов (Honda 250 CRF, AFG Racing) със 103 точки.

„Гората на страха“ беше успешно състезание за още трима габровски пилоти. Шампионът в групата „Сеньори“ за 2016 г. Габриел Тотев (КТМ) спечели на своя територия като събра актив от 37 точки. В Х-кроса състезателят на „Риск клуб“ (Габрово) завърши втори след Стоян Пачарозов (КТМ, WINBET Hard Riders), но в навигацията се справи по-добре и записа победа. Пачарозов остана втори в кръга с 35 точки, следван от Момчил Генов (GAS GAS EC 250, Gas Gas) с 31. В генералното подреждане пилотът на „WINBET Hard Riders“ остава начело с аванс от 18 точки пред Тотев.

Победа взе и Денка Йорданова при жените. Състезателката на „Риск клуб“ - Габрово единствена се престраши да кара своя КТМ по трасето за Х-крос, а в навигацията завърши втора и със събраните 37 точки завоюва победата във „Forest of fear“, следвана от Зорница Тодорова (KTM 300 EXC, МРК Боляри). Във временното генерално класиране Денка излезе на второто място с 86 точки, на 31 зад лидерката Йоана Симеонова (Yamaha wr 250, WINBET Hard Riders).

В надпреварата при АТВ-тата Христо Колев (Suzuki  LTR450, ATV Пиратите) беше най-бърз в навигацията, но заради седмото място в  Х-кроса остана на третата позиция в крайното подреждане от кръга с 31 точки.

В клас „Хоби“ първите две позиции заеха състезатели на „Enduro Sevlievo“. Победата извоюва Светослав Маринов (Beta 300 RR), а втори се нареди Драгомир Владимиров (KTM 250 SXF).

Надпреварата в Габрово беше генерална репетиция за Теодор Кабакчиев и останалите родни състезатели, които планират да участват в 23-то издание на най-известната световна екстрийм ендуро надпревара „Ерзбергродео 2017“ в Австрия от 15 до 18 юни. Следващият кръг от BG-X Ендуро шампионата е на 15-16 юли в Кърджали.

Какво споделя Теодор Кабакчиев пред габровската публика и повече информация може да видите на сайта на Общински спортни имоти.