На територията на кметство Гергини тази пролет самоукият майстор овощар Веско Иванов  присади към 40 калема от над 20 вида стари плодни дръвчета, традиционни местни сортове . Инициативата е по проекта на читалище „Христо Ботев 2008“ в с. Гарван „НеЗабравено имане“, чиято цел е опазване на биологичното разнообразие и съхранение на традиционни за този край овощни видове, които са вече на изчезване.  Работата по възстановяването им  започна миналото лято с дейности, финансирани от Фондация „ЕкоОбщнаст“ с подкрепата на  „Чарлз Сюърт Мот“.

През август бяха издирани и маркирани старите дървета и подходящите подложки, направени бяха опити за  присаждане на пъпка върху първите няколко дръвчета.  През есента в дворовете на хората и на обществени терени бяха засети подходящи подложки, върху които ще се прихванат калемите на няколко вида ябълки, круши, сливи и други, характерни за района видове.  Два вида сини сливи плюс бели ракиджийки и кумбалки,  зимни ябълки, йововки, бонинки, димовки, водници, няколко сорта без имена, круши водници, таменци, червенаци, попски и дървени – след няколко години, когато започнат да раждат плодове, децата, които идват на гости на  село, ще могат да се пресегнат и да си откъснат от вкусните им плодове,  да усетят вкуса от детството на техните баби и дядовци.

Целта на проекта е да превърне територията на кметство Гергини в място на съхранените овощни видове и чрез много разяснителна работа и съдействие, да насърчи хората от селата да отглеждат в дворовете и градините си тези сортове. Те са по-устойчиви и по принцип не се нуждаят от пръскане с пестициди, което е  щадяща мярка не само за природата, но и за здравето на човека.

Съществуват и стари, позабравени методи за пръскане с домашно приготвени отвари и настойки от различни билки и други растения, които също дават ефект в борбата с вредителите, без  да вредят на хората.  Такива рецепти под името „Съветите на „Стар калем за кадем“, получиха хората от кметството, които се бяха събрали да посрещнат пролетта заедно в своя клуб в Николчевци. Те научиха полезни неща от  агроном-специалист и от майстор овощар, който присажда дръвчета.

На три места  в селата от кметството – в Гергини, Гарван и Николчевци,  са оформени демонстрационни зони, в които ще растат фиданките на подновените стари овощни сортове. Вече са засети характерни за региона сливи, праскови, череши, дюли, дренки.  А също така и подложки, които ще бъдат ашладисани с калеми от още видове круши, дренки, мушмули, ябълки, сливи. На съществуващи млади дръвчета са присадени калеми от стари сортове ябълки, сливи, круши, череши и др.  Намерено бе и едно, вече непознато за мнозина дърво скоруша.

Дръвчетата ще бъдат оградени, с цел защита на стволовете им, но и за да се отличават, да знаят хората, че трябва да ги пазят. А когато израстат достатъчно, да могат да си вземат калем от тях или просто да си откъснат плод.

Народно читалище „Христо Ботев 2008“ село Гарван, инициатор на дейността, със сигурност ще я продължи и след приключване на проекта. Фермерът Захарин Колев дари на читалището имот – земеделска земя, подходяща за създаването на малка овощна градина със сливи, предимно караджейки и мажаркини.  От караджейките се е правел по тези места истинският пестил. Толкова сладък, че с право го наричали „габровски шоколад“. А другите – мажаркините, давали най-здравите и едри плодове за местните сушила, където се подготвял „ошаф“-ът за зимата и „жебките“ /сцепени на две сливи без костилка, изсушени на слънце или в сушило/. Амбициите на читалището е да възстанови две сушила – в село Гергини и в село Пеевци и те да се ползват от хората за обработка на плодовете по традиционния, познат от векове балканджийски способ.  Разбира се до тогава ашладисаните дръвчета, трябва да са родили първите си плодове.

Танцова фиеста „Разказвай ми...” с читалище „Габрово-2002”
19 май 2014
Габровският клуб „Underground Riders“ с най-много победители в Gabrovo Challenge 2014
19 май 2014