Днес, с гордост и дълбока признателност, отбелязваме един от най-светлите празници в българския календар – 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.
Това е празник на словото и духа, на знанието и свободата, на нашата идентичност. Ден, който ни напомня колко дълъг и величав е пътят, извървян от нашите предци, за да можем днес да четем, да пишем и да мечтаем на своя роден език.
24 май събира в себе си векове на стремеж към просвета, вяра в културата и надежда за бъдещето. Това е денят, в който се оглеждаме в огледалото на времето и откриваме вечния копнеж на българина да знае, да твори и да бъде част от един духовен свят.
Тази година отбелязваме 1170 години от създаването на глаголицата – първата българска азбука и началото на нашата писмена традиция. Глаголицата не е просто система от знаци – тя е акт на съзидание, на пробуждане и на зачитане на правото да мислим и говорим на своя език.
От този корен израсна кирилицата – по-ясна, по-достъпна, още по-дълбоко свързана с езика и душевността на нашия народ. Делото на светите братя Кирил и Методий продължиха техните ученици и книжовници, и именно благодарение на тях българската азбука се превърна в пътеводител за милиони хора.
Габрово винаги е бил град на знанието, просветлението и напредъка. Той не е просто географска точка, а столица на духа, родина на първото светско училище и на множество умове, оставили незаличим отпечатък в българската история. Но зад това величие стоят хората – просветителите на Габрово. Онези будни и безстрашни личности, които вярваха, че знанието е най-сигурният път към свободата, а просветата – ключът към напредъка.
Днес техният дух продължава да живее в нашите училища, библиотеки, читалища, музеи и културни институции. Днешните будители – учителите, учените, творците – са продължителите на тяхното свято дело. Те не просто преподават – те вдъхновяват, възпитават и изграждат бъдещето.
На тях поверяваме най-важната обществена мисия – да възпитават достойни хора. Защото не е достатъчно да съжаляваме, че живеем в общество, което страда от бездуховност. Необходимо е всички заедно – с вяра и любов, да поискаме децата ни да растат с уважение към словото, историята и културата ни.
Уважаеми учители,
Вие сте светлината по пътя на знанието, пазителите на словото, вдъхновителите на бъдещето. Вашата всеотдайност и търпение създават мислещи, търсещи, осъзнати личности. Продължавайте да подкрепяте тяхната жажда за открития, да разкривате красотата на родния език и да вдъхвате вяра, че словото е сила – сила, която ни свързва и ни дава криле
Уважаеми творци, просветни и културни дейци,
Вие сте пазители на българската душевност и традиции. Вашият талант и труд запазват паметта на поколенията и пренасят напред културното ни наследство. Продължавайте с вдъхновение и постоянство да събуждате чувствителността ни към красотата, към българското, към вечните стойности!
Скъпи габровци, Всеки, който дарява знание и създава духовност, е продължител на делото на светите братя. Габрово е част от тази мисия. И днес наш дълг е да вървим по същия път – пътя на знанието, културата и добродетелите.
Скъпи ученици, млади хора,
Вие сте надеждата и бъдещето! Смелите мечтатели, които ще изградят утрешния свят! Обичайте езика си, ценете словото – то е щит, път и дом. Бъдете дръзки в търсенето на знание, неуморни в желанието си да създавате и променяте. Нека българският език бъде вашият компас към достойнството и успеха!
Честит празник на всички, които носят в себе си пламъка на просвещението и вярата в знанието!
Нека делото на Кирил и Методий продължава да живее чрез нас – с мисъл, със слово и със сърце!
Таня Христова
Кмет на Габрово