Благотворителен концерт на НЧ „Априлов-Палаузов - 1861” 

Концерт за набиране на средства за ремонт на рояла „STEINWAY”, собственост на НЧ „Априлов-Палаузов”, организира читалището на 29 май, от 18.30 часа, в ХГ „Христо Цокев”.

Специално за благотворителната кауза в Габрово се прибират възпитаничките на Юлия Големанова и Музикалното сдружение на най-голямото и най-старо читалище в Габрово – Елмира Енчева и Марияна Екимова. И двете пианистки са завършили Националната музикална академия "Панчо Владигеров", а в тяхно изпълнение ще може да чуем Соната от Франц Шуберт, Токата от Роберт Шуман, Образи от Клод Дебюси, Кум Герман на проф. Милко Коларов и Концерт за пиано №3 в до минор на Бетовен.

Роялът „STEINWAY” е произведен преди Втората световна война. От 1960 година инструментът е в Хоровата зала на читалището и на него са свирили десетки известни пианисти. Преподавателите от сдружението водят в залата обучение по пиано, а Смесеният хор при читалището репетира и концертира също, използвайки ценния инструмент.

Днес роялът има сериозна нужда от ремонт на корпуса, механиката и клавиатурата, като по предварителни разчети това ще струва около 2500 лева. Субсидията на читалището не позволява подобен разход, а отлагането му във времето може допълнително да влоши състоянието на рояла.

Всеки, който има отношение към музиката, естетическото възпитание на децата и младежите, стойностната култура и разбира колко важно е да запазим това богатство е добре дошъл на 29-ти май, от 18.30 часа в зала Минчо Минчев на Художествената галерия.

Синът на Хенри Стейнуей прави изобретение, което в последствие ще се възприеме от всички производители на пиана в света и ще промени звученето и слушането на музика, а именно – цяла чугунена плоча, която може да държи 230-те струни на рояла в строй при огромно натоварване от 20 тона. Единичната метална плоча позволява много по-добро опъване на струните, което от своя страна води до използване на по-големи, по-тежки струни, следователно до по-силен и ясен звук.

На него се държи и друго нововъведение – басовите струни, вместо паралелно на останалите, се разполагат диагонално спрямо тях на второ ниво. С това се постига използването на по-дълги струни и по-големия контраст между силно и тихо звучене, както и по-богат и сложен тон. Едни от най – известните музиканти в света като Берлиоз, Вагнер, Сен Санс, Антон Рубинщайн свидетелстват за съвършенството на инструментите, произведени от компанията.

Хора за хората и тази неделя
29 май 2015
Габрово се превръща в „Патиланско царство”
29 май 2015